Menu
Vedci zistili, že ráno sa veci naozaj zdajú lepšie
121x 117x

Vedci zistili, že ráno sa veci naozaj zdajú lepšie

V najkomplexnejšej štúdii svojho druhu vedci zistili, že vo všeobecnosti sa svet po prebudení cíti jasnejší.

Ľudia začínajú deň v najlepšom rozpoložení ráno, no podľa zistení končia najhoršie, približne o polnoci, pričom úlohu zohráva aj deň v týždni a ročné obdobie.

Duševné zdravie má tiež tendenciu byť rozmanitejšie cez víkendy, ale stabilnejšie počas týždňa.

Duševné zdravie a pohoda sú svojou povahou dynamické a podliehajú zmenám počas krátkeho a dlhého obdobia. Len málo štúdií sa však zaoberalo tým, ako sa môžu v priebehu dňa meniť, a tie, ktoré sa zamerali iba na konkrétne alebo veľmi malé skupiny ľudí.

Vedci chceli preskúmať, či denný čas súvisí s variáciami duševného zdravia, šťastia, životnej spokojnosti, pocitu, že život stojí za to a osamelosti. Chceli tiež zistiť, či sa tieto asociácie líšia podľa dňa, ročného obdobia alebo roka.

Analyzovali údaje zo sociálnej štúdie UCL Covid-19, ktorá sa začala v marci 2020 a zahŕňala pravidelné monitorovanie do novembra 2021 a potom ďalšie monitorovanie do marca 2022.

To zahŕňalo takmer 1 milión odpovedí v prieskume od takmer 50 000 dospelých počas dvoch rokov.

Ľudia v štúdii odpovedali na dotazníky otázkami ako: „Ako ste sa cítili za posledný týždeň šťastní?“, „Ako ste boli spokojní so svojím životom?“ a „Do akej miery ste cítili, že veci, ktoré robíte, stoja za to?

Do úvahy sa brali faktory ako vek, zdravotný stav a či ľudia pracovali.

Výsledky ukázali, že šťastie, životná spokojnosť a hodnotné hodnotenia boli vyššie v pondelok a piatok ako v nedeľu, zatiaľ čo šťastie bolo vyššie aj v utorok. Neexistoval žiadny dôkaz o tom, že by sa osamelosť v jednotlivých dňoch v týždni líšila.

Existovali jasné dôkazy o sezónnom vplyve na náladu. V porovnaní so zimou mali ľudia v ostatných troch obdobiach tendenciu mať nižšiu úroveň depresívnych a úzkostných symptómov a osamelosti a vyššiu úroveň šťastia, životnej spokojnosti a pocitu, že život stojí za to.

Duševné zdravie bolo najlepšie v lete vo všetkých výsledkoch. Sezóna však neovplyvnila asociácie pozorované počas dňa.

Zmeny v duševnom zdraví a pohode počas dňa možno vysvetliť fyziologickými zmenami spojenými s telesnými hodinami. Dôležitú úlohu hrá kortizol [hormón, ktorý reguluje náladu, motiváciu a strach] a ktorého hladina vrcholí krátko po prebudení a najviac klesá  pred spaním.

Uvedené zistenia majú dôležité praktické dôsledky. Napríklad pre službu podpory duševného zdravia, ktorá môžu prispôsobiť  svoje zdroje tak, aby zodpovedali rastúcim či klesajúcim potrebám klientov počas dňa.