Menu
Vypadávanie vlasov: Čo môžu muži robiť?
94x 88x

Vypadávanie vlasov: Čo môžu muži robiť?

Ustupujúca línia vlasov, nadýchané, riedke vlasy a plešiny v zadnej časti hlavy: to je typický obraz dedičného vypadávania vlasov. Ak mužské vlasy v priebehu rokov rednú, hovoríme o androgénnej alopécii.

Postihnutých je až 70 percent mužov. Aj u žien sa môže vyskytnúť dedičné vypadávanie vlasov. Je to však oveľa zriedkavejšie a progresia je zvyčajne odlišná: v týchto prípadoch sa vlasy často stenčujú na temene.

Samotné vypadávanie vlasov nie je nebezpečné, no môže predstavovať psychickú záťaž. Je neklamným znakom starnutia, postihnutí majú často pocit: “Ešte nie som taký starý“.

Existuje niečo, čo by pomohlo proti vypadávaniu vlasov? Tu sú najdôležitejšie otázky a odpovede:

Prečo vlasy vôbec vypadávajú?

Každému vypadávajú vlasy každý deň, to je úplne normálne. Vypadávanie vlasov je zvyčajne definované ako strata viac ako 100 vlasov na hlave každý deň. Postihnutí si potom všimnú vlasy na vankúši, v kefe alebo v odtoku sprchy.

Aký je dôvod dedičného vypadávania vlasov?

V priebehu rokov sa vlasy stávajú precitlivenými na formu mužského pohlavného hormónu, dihydrotestosterónu – skrátene DHT. V dôsledku toho sa ich životný cyklus skracuje. To znamená, že vlasy vypadávajú rýchlejšie a rastú pomalšie, sú tenšie.

Všetko je to  teda o génoch. Čas, kedy vlasy vypadávajú, sa určuje pri narodení. U niekoho sa to stane skôr, u iného až vo vyššom veku.

Dôsledkom straty vlasov hlava stráca dôležitú ochranu. Vlasy totiž fungujú ako malý nárazník pri náraze do hlavy a predovšetkým nás chránia pred slnkom. Keď sa vlasy stanú príliš riedkymi si hlavu chrániť pokrývku.

Zmeny životného štýlu, špeciálne šampóny: Môže to pomôcť?

Mám pre vás zlú správu. S rednutím vlasov môžete urobiť len málo. Cvičenie, zdravá strava a pravidelné kontroly – nič z toho nedokáže zabrániť alebo oddialiť vypadávanie vlasov. To isté platí pre masáže hlavy. Napríklad špeciálne šampóny s obsahom kofeínu sú propagované s veľkým nadšením, ale žiadny z voľne predajných produktov neposkytol vedecky podložené dôkazy o tom, že má skutočne nejaký prínos.

A čo lieky?

Určite existujú lieky, ktoré môžu pôsobiť proti vypadávaniu vlasov. Napríklad v Nemecku je na vypadávanie vlasov schválených niekoľko účinných látok. Tri najčastejšie používané sú minoxidil, alfatradiol a finasterid.

Minoxidil bol pôvodne liekom na znižovanie krvného tlaku, kým štúdie neukázali, že zlepšuje rast vlasov. Je voľne predajný aj u nás a nanáša sa na pokožku hlavy ráno a večer. Ako to funguje, nie je úplne jasné. Vraj stimuluje – zjednodušene povedané – krvný obeh a tým aj rast vlasov.

Alfatradiol je chemický derivát ženského hormónu, ktorý pôsobí proti dihydrotestosterónu (DHT). Účinná látka je schválená aj pre ženy a lieky s jej obsahom sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Aplikuje sa aj na pokožku hlavy.

Finasterid je dostupný len na lekársky predpis a užíva sa vo forme tabliet alebo v poslednom čase aj lokálne vo forme spreja. Tiež inhibuje účinok DHT na vlasy. Dôležité je však správne dávkovanie, doporučené lekárom.

Dôležité vedieť, že pri všetkých troch liekoch trvá týždne až mesiace, kým sa účinok prejaví a účinok sa zastaví, keď prestanete užívať lieky. Takže je to dlhodobá liečba, ktorá si vyžaduje veľa disciplíny.

Aké ďalšie možnosti ešte existujú ?

Trvalou metódou v boji proti strate vlasov je ich transplantácia. V princípe sa jedná o realokáciu vlasových korienkov z darcovskej zóny do oblasti bez vlasov. Nevyhnutným predpokladom pre transplantáciu vlasov sú preto dostatočne husté vlasy v darcovskej časti hlavy.

Záverom ešte uveďme, že transplantácia vlasov je chirurgický zákrok. Preto je nanajvýš dôležité, aby ho indikoval a realizoval chirurg so zodpovedajúcou kvalifikáciou a skúsenosťami.