Menu
Ako používať svoje telo, aby ste sa stali šťastnejšími
74x 64x

Ako používať svoje telo, aby ste sa stali šťastnejšími

Ak je vaším cieľom byť v nasledujúcom roku šťastnejší, môžete sa zamerať viac na svoje telo ako na svoju myseľ. Môžete začať hneď teraz tým, že sa posadíte trochu vzpriamenejšie. Potom sa krátko usmejte – aj keď trochu falošne. Tento počin napovie vášmu mozgu, že sa čoskoro stane niečo dobré a je pravdepodobnejšie, že sa budete cítiť pozitívne a optimisticky.

Znie to nepravdepodobne? Vo výskume, vedenom kognitívnym vedcom Johnom Barghom na Yale v roku 2009 ľudia, ktorí držali šálku teplej kávy pred rozhovorom, s väčšou pravdepodobnosťou našli jedinca teplého a láskavého. Štúdia z roku 2010 vedená psychológom Joshuom Ackermanom ukázala, že ľudia robia rôzne rozhodnutia, keď sedia na tvrdej stoličke alebo keď sedia na mäkkej. Mäkké sedadlo, mäkké srdce, dalo by sa povedať. Keď boli požiadaní, aby vyjednávali o kúpe nového auta, tí na tvrdých stoličkách ponúkli po odmietnutí jednej ponuky dramaticky menej ako ostatní. Tvrdé stoličky urobili z ľudí tvrdších vyjednávačov.

Myslíme si, že naše mozgy sú mystické a všetko ovládajúce, ale sú to tiež 3-kilogramové masy, sediace v tmavej lebke, úplne závislé od informácií, ktoré prichádzajú z našich tiel a zmyslov pri prijímaní akýchkoľvek rozhodnutí. Výskum “stelesneného” poznania ukazuje, že to, čoho sa dotýkame, vidíme alebo inak zažívame svojimi zmyslami, ovplyvňuje naše myslenie a postoj. Podali ste si napríklad ruku s novým známym, ktorý mal spotenú dlaň? Alebo dohodli ste si niekedy schôdzku s osobou zo zoznamovacej stránky, ktorá zapáchala?

Šťastie nie je výlučne vedomé rozhodnutie. Naše telá veľmi často vysielajú signály o tom, ako sa cítime, a naše vedomé mozgy jednoducho reagujú, nie kontrolujú. Pocit šťastia môže začať tým, že pôjdete von, pretože výskum ukazuje, že pobyt okolo vody – vrátane jazier, potokov a rybníkov – zlepšuje pohodu dramatickejšie než čokoľvek iné. Mathew White, environmentálny psychológ zistil, že byť blízko vody a byť na ulici v meste je približne rovnaký rozdiel v šťastí ako robiť domáce práce a chodiť von s priateľmi.

Ak sa nemôžete dostať von, zvážte, či by ste k sebe nepriniesli prírodu a kúpili si napríklad kvety. Možno sme naladení reagovať pozitívne na kvety z čias, keď sa naši predkovia túlali za potravou a vedeli, že kvety sľubujú, že prídu bobule a ovocie.

Keď je všetko známe, náš mozog prejde do akéhosi zvláštneho  režimu. Skúšanie nových zážitkov však nemusí byť také veľkolepé ako ísť na exotickú dovolenku. Môžete ísť novým smerom do obchodu s potravinami alebo ochutnať nové ovocie na farmárskom trhu. Akýkoľvek nový zmyslový vstup inšpiruje váš mozog k prebudeniu – čo prináša svoj vlastný druh potešenia. V jednej štúdii z roku 2013 výskumníci sledovali pohyby dobrovoľníkov počas niekoľkých mesiacov a sledovali ich pozitívne alebo negatívne emocionálne stavy. Zistili, že vďaka rozmanitosti každodennej rutiny a návšteve miest, na ktorých nikdy neboli, sa ľudia cítili šťastnejšími.

Väzby tela a mysle fungujú v oboch smeroch a telo v pohybe stimuluje mozog, aby bol tiež v pohybe. V štúdii kreativity z roku 2014, ktorú uskutočnila Marily Opezzo na Stanforde, boli dobrovoľníci požiadaní, aby prišli s rôznymi spôsobmi použitia kľúča. Odpovede museli byť originálne aj praktické. Jednoduché otvorenie dverí by sa nepočítalo, pretože by to bolo príliš zrejmé. A tak ľudia napríklad navrhli použiť kľúč na očistenie od blata zo šľapákov tenisiek, aby získali väčší počet bodov.

Keď Oppezzo urobila experiment, nechala niektorých ľudí sadnúť si na test a iní prišli so svojimi nápadmi, keď kráčali na bežiacom páse. Skupine na bežiacom páse sa darilo takmer dvakrát lepšie ako ostatným. To je úžasný výsledok. Pohyb otvoril voľný tok myšlienok. Oppezzo nazvala svoj príspevok „Daj svojim nápadom nejaké nohy“ – verzia komentára Henryho Davida Thoreaua, že „vo chvíli, keď sa moje nohy začnú hýbať, moje myšlienky začnú prúdiť“.

Triky mysle vďačnosti, ako je preformulovanie situácie a hľadanie pozitívneho, vám teda dajú určitú kontrolu. Uvedomíte si, že nemusíte čakať na udalosti, ktoré vás urobia šťastnými a že vždy môžete hľadať to dobré. Ak zo svojho tela urobíte partnera v úsilí, je ešte väčšia pravdepodobnosť, že zlepšíte svoju pohodu. Podržte si teplú kávu, strávte čas pri vode alebo choďte na prechádzku na slnku. Vaše telo vyšle správu, že je všetko v poriadku – a váš mozog tomu môže začať veriť.