
Štandardizované postupy v diagnostie vypadávania vlasov
Či už si to uvedomujete alebo nie, vlasy vypadávajú po celý život. Je to normálne a nie je to dôvod na obavy. Po šiestich rokoch každý vlas vypadne a na jeho mieste narastie vlas nový. Denne nám takto vypadne asi sto vlasov, pričom na jar alebo na jeseň zvyčajne dochádza k väčšiemu vypadávaniu vlasov. Rovnako hormonálne výkyvy môžu dočasne spôsobiť vypadávanie vlasov.
Odborníci hovoria o patologickom vypadávaní vlasov len vtedy, ak počas dlhšieho obdobia vypadne viac ako sto vlasov denne.
Obecne rozlišujeme štyri rôzne typy patologického vypadávania vlasov, ktoré môže postihnúť rovnako mužov aj ženy. Jedná sa o dedičné vypadávanie vlasov, alopéciu areata, difúzne vypadávanie vlasov a o tzv. cikatrickú alopéciu s jazvami.
Diagnostika vypadávania vlasov patrí jednoznačne do rúk lekára, ktorý má k dispozícii niekoľko vyšetrovacích alternatív. Najjednoduchší je vytrhávací test, pri ktorom uchopíme na skúšku chumáč vlasov medzi palec a ukazovák a jemne potiahneme. Pokiaľ nám v ruke zostane väčšie množstvo vlasov, je nutne doplniť trichogram, pri ktorom sa vyšetrujú vlasy zo zrednutej časti hlavy a porovnávajú sa s vlasmi v zdravej časti hlavy. Kritériom je rastová fáza vlasov.
Trichogram je možné doplniť trichoscanom, pri ktorom sa posudzuje rastová fáza vlasov.
Normálne je asi 85 až 90 % vlasov vo fáze rastu, zbytok vlasov je v štádiu pokoja. V prípade nejasnosti vyšetrenie vlasov kompletizujeme biopsiou.